ab bc cd

Jūsų norai, mūsų - sprendimai.

Kodėl verta investuoti į kokybišką aplinkos tvarkymą

Kokybiškai, estetiškai ir skoningai sutvarkyta aplinka pakelia viso objekto (pastato su aplinkine teritorija) vertę tiek estetine prasme, tiek rinkos požiūriu. Tai ypač aktualu įvairias paslaugas teikiančioms įstaigoms ar žmonėms besirūpinantiems savo įvaizdžiu ir geru vardu. Nors tinkamai sutvarkyta aplinka tiesiogiai ir nėra susijusi su teikiamų paslaugų kokybe, tačiau dažniausiai būtent graži bei jauki aplinka patraukia akį bei sudaro teigiamą pirmąjį įspūdį. Paprastas pavyzdys: tarkime šalia stovi du identiški restoranai, kuriuose galima vienodai skaniai pavalgyti, aplink vieną iš jų žaliuoja graži veja, auga puošnūs augalai žydi gėlės, girdisi tekančio upelio čiurlenimas, kitame - pro langą galite grožėtis kokybiškai, kruopščiai ir itin taisyklingai sudėtomis betoninėmis trinkelėmis ir idealiai išasfaltuota aikštele - kuriame iš jų labiau norėtųsi praleisti vakarą? Arba atvykstate į svečią šalį ir keliaudami norite apsistoti viešbutyje ar motelyje - pagal ką pirmiausia spręstumėte apie teikiamų paslaugų kokybę bei vidaus tvarką?
Į kokybiškai sutvarkytą aplinką investuoti verta nemažiau nei į gerą šildymo ar vidaus apšvietimo sistemą, nes tai ne tik džiugins Jūsų akį, bet ir pritrauks daugiau klientų ar lankytojų.
Negalima teigti, kad sutvarkyta aplinka galėtų "atsipirkti" tik komercinės paskirties objektuose. Anaiptol. Šiais laikais, tikriausiai, kiekvienas supranta, kad aplinkos tvarkymo darbai reikalauja ne tik piniginių investicijų, bet ir laiko. Daugelis pirkėjų mieliau renkasi namus su sutvarkyta aplinka (bent jau minimaliai - įrengta veja), nes žino, jog nereikės klampoti per purvą, norint apeiti aplink namą, nereikės "gėrėtis" telkšančių balų vaizdu pro svetainės langą ir sutaupys nemažai laiko bei nervų ieškant tinkamų žmonių ir medžiagų aplinkos tvarkymo darbams atlikti. O juk ir pasodintų dekoratyvinių augalų vertė tiesiogine to žodžio prasme auga kiekvienais metais, o kai kurių rūšių per keletą vasarų gali išaugti keleriopai.

Ta pati vieta prieš ir po sutvarkymo


Kas lemia gerus rezultatus

Sklypo sutvarkymo sėkmė pirmiausia priklauso nuo teisingo suplanavimo ir želdinamų zonų paskirstymo, kurį lemia sklypo dydis, reljefas, dirvožemis, namo vieta, privažiavimas, saulės apšvietimas, vandens režimas, kraštovaizdis ir kitos aplinkybės.
Turint apželdinimo projektą žymiai lengviau įsivaizduoti kaip norima matyti sutvarkytą aplinką. Lengviau įrengti želdinius, alpinariumus, gėlynus, taip pat sodinti medžius bei gyvatvores. Žinoma, jei sklypo sutvarkymas prasideda vejos įrengimu, o baigiasi tiesia tujų gyvatvore - plano darytis tikriausiai neverta, geriau pinigus investuoti į trąšas būsimiems želdiniams. Tačiau net ir neruošiant detalaus plano patariama pasikonsultuoti su aplinkos dizaino specialistu, pasiruošti bent jau šiokį tokį eskizą, numatyti augalų išdėstymo vietas, kad galutinis rezultatas būtų kuo geresnis. Juk ir paprasčiausiai tujų gyvatvorei sodinti eskizas praverstų. Reikės žinoti kokiu atstumu jas išdėstyti, ar jos netrukdys kitiems objektams, kiek augalų iš viso prireiks. Visa tai gerai matosi nubraižius paprastą planą.
Dažniausiai pagrindinis apželdinto teritorijos elementas yra veja. Tinkamai įrengtame ir gražiai atrodančiame vejos fone, kiti elementai atrodys gražiai ir derančiai.
Gražią veją įrengti ir išlaikyti yra ilgas ir sunkus darbas. Sėkmingas augimas susideda iš dviejų dalių: vejos įrengimo (dirvos paruošimo, sėklų parinkimo) ir vejos priežiūros. Nuo įrengimo priklausys ir išvaizda ir augimas ateityje, tačiau neprižiūrint, net ir geriausią veją galima padaryti panašią į lauko pievą, su ne viena piktžolių rūšimi, nudžiuvusia žole ir plintančiomis ligomis bei kenkėjais. Todėl įrengtą labai svarbu teisinga priežiūra, tinkamas drėgmės kiekis, skarifikavimas, aeravimas.

Darbų eiga

Aplinkos tvarkymo darbų eiga turėtų būti maždaug tokia:

  • Projektuojant namą bei statinius, įvažiavimus, trinkeles tinkamai numatyti žaliuosius plotus, jų formas, išsidėstymą. Nuo to priklausys priežiūros sudėtingumas, laistymo ir kiti ypatumai (rekomenduojama pasitarti su želdinių projektuotojais).

  • Tinkamas želdinamos teritorijos padalijimas (veja, gėlynai, gyvatvorės, sodas, daržas ir kt.).

  • Apželdinimo, drenažo, laistymo bei apšvietimo sistemų projektų rengimas.

  • Detalios sąmatos pagal projektą sudarymas ir įvertinimas atsižvelgiant į finansines galimybes. Jei reikia - plano pakeitimai.

  • Esamo grunto ir vandens režimo įvertinimas ir, jei reikalinga, drenažo sistemos montavimas.

  • Papildomo grunto parinkimas ir vežimas (reikiamo reljefo suformavimas, sklypo pakėlimas, derlingo sluoksnio sudarymas ar esamo pagerinimas).

  • Vandens telkinių, krioklių, upelių įrengimas.

  • Privežus ir išlyginus reikiamą kiekį žemių - laistymo sistemos įrengimas.

  • Augalų, medžių sodinimas, alpinariumų ar kitokių dekoratyvinių elementų formavimas.

  • Vejos įrengimas.


Aplinkos tvarkymo klaidos

Nors kiekvienas sklypas ir projektas unikalūs, užsiimant aplinkos tvarkymu eilę metų tenka pastebėti bendras daromas klaidas ir nepasiruošimus, kurie sukelia papildomų rūpesčių ir išlaidų. Pabandysime apžvelgti keletą jų.

Planavimas

Sugalvokite norus ir įvertinkite galimybes

Didžiosios dalies naujai statomų namų aplinkos darbai nesibaigia trinkelių sudėjimu ar asfaltavimu. Žalioji erdvė yra būtina. Pageidautina - gražiai ir skoningai sutvarkyta. Gaila, bet ji pati neatsiranda. Ją būtina sukurti. Nuspręskite dar prieš statybas ko Jūs norėsite iš savo aplinkos: ar pakanka minimaliai žaliuojančios žolės ant buldozeriu palyginto sklypo, ar mėgausitės aukščiausia klase.
Minimaliam projektui reikės pirkti bent jau vejos sėklų, trąšų, laistymo žarnų, įrankių darbui, galbūt atsivežti augalinio grunto.
Didesniam projektui papildomai prireiks grunto (juodžemio), trąšų, augalų, mulčio, skaldos, laistymo, apšvietimo įrangos, aplinkos tvarkymo projekto, galbūt specialisto konsultacijos, transporto viskam atsivežti ir kt. Visa tai kainuos ir automatiškai nepasidarys. Nesvarbu, ar dirbsite pats, ar samdysite ką nors tam darbui atlikti jis vis tiek kainuos laiko ir pinigų. Kas kam brangiau - žmonės pasirenka.
Mūsų šalyje aplinkotvarkos darbams dažniausiai skiriama ~10% namo statybos išlaidų, šalyse, kur žmonės gyvena šiek tiek geriau - iki 30%.

Skaičiuokite ir apsispręskite

Vis dar sutinkame žmonių, kurie rodos galvoja, kad viskas išsispręs savaime, t.y. pastačius namą, aplinka vos ne susitvarkys pati. Na gal prireiks savaitėlės ir tūkstančio litų. Po statybų, kurių kaina dažnai būna viršijusi sąmatą dvigubai, jie nori kuo greičiau kraustytis gyventi, nebenori matyti netvarkos aplink namą ir jau nieko nebenori girdėti apie papildomas išlaidas žemėms, sėkloms ar laistymo sistemai, kurios nebuvo paskaičiuotos. Bet laistyti vejos laikydami žarną rankose irgi nenori. Todėl mūsų patarimas - skaičiuokite ir įvertinkite ir planuokite išlaidas aplinkos tvarkymui dar prieš statybas. Nereikės nemaloniai nustebti ir sukti galvą ką daryti kai "už trijų savaičių pas mus įkurtuvės, mes norime jau suaugusios gražios vejos, bent 50 m2 alpinariumo štai ten, nors poros metrų aukščio Uolinių kadagių gyvatvorės aplink visą 20 arų sklypą ir gal kokių 12 šviestuvų. Taip tų gražesnių. Laistyti veją rankomis??? Ne, ne, laistymo sistemą montuojame, aišku... Neišgirdau, KIEK tūkstančių?!". Pasitaikanti situacija.
Jei norite geriausio ir daug, nesitikėkite gauti to pusvelčiui.

Projektuokite ir neskubėkite

Statybos baigėsi, eilė aplinkai. Įsirengėte veją, alpinariumų, gėlynų, pasisodinote sodą, tolimesniame kampe įsirengėte daržiuką, pasisodinote gyvatvorę, pasistatėte sūpynes, batutą ir baseiną, įsigijote šunį - gyvenimas prasideda! Po metų kitų supratote, kad daržas pavėsyje, po gyvatvore ir už jos želia žolė, kurios neįmanoma nupjauti, tujos jums visai nepatinka, kaimynai taip pat skundžiasi, kad užstoja saulę, obelys susodintos per tankiai, kalnelis sklypo viduryje apsodintas brangiais medžiais vis dėl to neatrodo natūraliai ir taip, kaip įsivaizdavote, veja su dobilais jums primena pievą už tvoros, o jūsų gėlyne su brangiais akmenimis šuo kažką vis užkasinėja.
Juk nesinorėtų tokios situacijos? Jei prieš pradedant darbus būtumėte skyrę bent kelis vakarus minimalaus eskizo sudarymui - išdėstymo, atstumų apgalvojimui ir paskaičiavimui, augalų pasirinkimui, būsimų augintinių ir vaikų žaidimo galimo poveikio įvertinimui galbūt viskas būtų buvę kitaip.
Jei neturite laiko, noro ar įkvėpimo projektuoti, jums trūksta žinių apie augalus, spalvų, formų ir tūrių derinius - suteikite galimybę padirbėti šią sritį išmanantiems žmonėms. Geras projektuotojas parengs Jums ne tik paprastą brėžinį su nieko nesakančiais lotyniškais pavadinimais, bet ir eskizą pagal nuotrauką ar 3D sodo maketą. Tai kainuos šiek tiek brangiau, bet kompiuterine programa galima sumodeliuoti vaizdą skirtingais metų laikais arba po 10 metų. Klaidos apželdinime kainuoja ne tik pinigus, bet ir laiką. Augalai visą savo grožį dažniausiai atskleidžia tik po kelerių ar keliolikos metų.
Mūsų nuomone, svarbiausia turėti viziją - kaip Jūs įsivaizduojate Savo tobulą sodą. Dizaineriai gali sukurti nepriekaištingai suderintą, estetišką ir jiems nuostabiai gražią aplinką, bet jei Jums ji negraži - kokia iš to nauda? Projektuotojai suprojektuos, apželdintojai įgyvendins, Jūs - gyvensite. Ne metus ir ne du. Jūsų aplinka pirmiausia turi patikti Jums, o ne kitiems, o kokios idėjos gyvena žmogaus galvoje geriausiai žino jis pats.
Taigi pagrindinė idėja Jūsų - detalės, patarimai ir darbai profesionalų.

Nepersistenkite

Viena iš dažnai pasitaikančių situacijų: baigiasi statybos, prasideda ir baigiasi teritorijos tvarkymo, apželdinimo darbai, žmonės laimingi, šypsosi ir sako: "Pagaliau viskas baigėsi". Deja :) Viskas tik prasideda. Žolės pjovimas, pakraščių pjovimas, ravėjimas, karpymas, laistymas, dangstymas nuo saulės ir šalčio, purškimas, tręšimas, skarifikavimas, genėjimas, grėbimas, kompostavimas, vabalai, sliekai ir kurmiai - sveiki atvykę į savo sodą. Tai nėra visais atvejais pasitaikantis derinys. Jis nėra ir toks baisus kaip gali atrodyti. Jis iš tikrųjų yra visai malonus, jei tam yra laiko ir noro. Na gal tik kurmiai nelabai smagu. Šiap ar taip buvimas lauke ir lengvas fizinis darbas yra labai geras dalykas. Aišku, jei jūsų veja užima 50 arų ar daugiau, turite didelį sodą ir aibę gėlynų, tvenkinį stačiais šlaitais, fontanų, alpinariumų ir kitų gėrybių teks rimtai pamąstyti apie sodininką. Bent jau 0,5 etato. Arba pamiršti kas yra tinginystė ir pamilti vejapjovę ir pirštines :)
Norime akcentuoti tai, kad aplinkos sutvarkymas ir įrengimas yra lengvoji dalis. Sunkioji dalis - jos išlaikymas gražia ir tvarkinga. Įvertinkite savo galimybes prieš planuodami aplinką - kiek laiko/noro/pinigų galėsite skirti jos tvarkymui. Jūsų sodas, kad ir koks jis bebūtų yra dirbtinė žmogaus palaikoma sistema. Be žmogaus darbo gamta greitai atsikovos savo teritoriją - suvešės ir apaugs arba nuvys viskas, kas nekontroliuojama ir teritorija greitai praras savo pirminę išvaizdą. Tvarkydamiesi aplinką stenkitės teikti pirmenybę funkcionalumui, ne tik grožiui ir įmantrumui. Žinoma, nevertėtų bijoti kartą-du per metus karpomų gyvatvorių, ar lapų sugrėbimo rudenį. Tačiau tokie objektai kaip didelis nefiltruojamas baseinas ar 150-200 m2 alpinariumas, užpiltas skalda ar mulčiu, sodyboje vidury laukų, kur skraido aibė piktžolių sėklų, tikrai parūpins aktyvaus poilsio.
Patogūs, našus ir patvarūs darbo įrankiai taip pat neturėtų būti pamiršti. Nėra nemalonesnio darbo, nei darbas netinkamais ar nekokybiškais įrankiais. Tai gali atimti bet kokį norą rūpintis savo aplinka. O jei jau kartais matote, kad visiškai nesusitvarkote su sodo darbais, jie jums nebeteikia jokio malonumo, o šeima pradeda pamiršti kaip jūs atrodote, nes matotės tik kai stipriai lija - nebijokite kreiptis į žmones, užsiimančius teritorijų priežiūra. Dažniausiai priežiūros paslaugų kainos nėra neįkandamos. Kartais geriau pasistengti per mėnesį išvažinėti vienu kuro baku mažiau, bet pamiršti apie vejos pjovimą.

Darbai

Neužkaskite atliekų kur papuola

Dažnai pasitaikanti situacija, kada parengiamas namo ir teritorijos projektas, galbūt ir apželdinimo projektas, viskas nubraižoma, pradedami statybų darbai ir apie aplinką pamirštama iki jų pabaigos. Žemėje užkasamos statybų atliekos šiukšlės, technika išvažinėja derlingą dirvožemio sluoksnį aplink namą, sumaišydama jį su moliu, ant žemės išpilami dažų, gruntų, betono ar kitų medžiagų likučiai, sklype du ar tris metus auga pusantro metro aukščio žolė ir pan. Vėliau tenka stebėtis, kodėl sutvarkyti aplinką kainuoja brangiai. Atsakymas paprastas - todėl, kad daug bereikalingo darbo.
Užtektų tik nepridaryti nereikalingų darbų apželdintojams ir viskas kainuotų mažiau ir įvyktų greičiau. Statybinėms atliekoms vieta sąvartyne, o ne netoli vietos, kur kada nors bus Jūsų daržas. Taip, jų išvežimas kainuoja, bet jei jau išmokome nebevežti atliekų iš namų į mišką, būkime protingi ir neužkaskime jų į žemę, o sutvarkykime civilizuotai. Tariantis su statybininkais dėl būsimų darbų verta susitarti ir dėl būsimų atliekų išvežimo įskaičiavimo į kainą, nes save gerbiantys darbininkai darbo vietą susitvarko.
Žinoma, jei viename sklypo kampe 3 metrų gylio duobė, grynas mineralinis statybinis laužas (betonas, plytos, trinkelės, smėlis, gipsas) nieko blogo nepadarys. Kas kita polietileno pakuotės, akmens vata, putų polistirolas ir kitos lėtai yrančios medžiagos. Jos gali sukelti daug bėdos, ypač užkastos negiliai (iki metro, kaip dažniausiai būna). Kai veja dėl nesusigeriančio perteklinio vandens ir kapiliarinės drėgmės trūkumo neaugs nei laistant nei tręšiant daug metų, keli šimtai litų už sunkvežimį išvežtų šiukšlių nebepasirodys taip daug.

Saugokite derlingąjį dirvos sluoksnį

Kita bėda - augalinio grunto išvažinėjimas ir gilesnių dirvožemio sluoksnių suslėgimas.
Sunkvežimiai su medžiagomis gali sverti 20-30 tonų ir daugiau. Žemės ūkio tyrimų srityje yra atlikta daug bandymų susijusių su dirvos suslėgimo įtaka augalų augimui. Rezultatai vienareikšmiški. O be to, užtenka vien pažiūrėti, kaip viskas atrodo po lietaus pravažiavus sunkvežimiui.
Važinėjimų išvengti negalima, atsivežti medžiagas reikia, tačiau bereikalingo išvažinėjimo (manevravimai, apsisukinėjimai ir kt.) išvengti galima. Taip pat, jei įmanoma, derėtų palaukti kol žemė išdžius arba pagalvoti apie transportavimą kol dar yra įšalas. Vėliau, žiūrėdami kaip brangiai nupirkta žeme užpilamos sunkvežimių įspaustos vėžės, kai kurie klientai neatrodo labai linksmi.
Problemų taip pat sukelia ir situacijos, kai kasami grioviai, iškastas gruntas (dažniausiai molis) išpilamas paviršiuje ir darbų metu sumaišomas su augaliniu sluoksniu (netolygiai, žinoma). Dažniausiai tokią žemę tenka nukasti ir išvežti.
Saugokite derlingąjį dirvožemio sluoksnį - nereikės mokėti už nukasimą ir išvežimą bei naujo grunto atvežimą ir paskleidimą.

Valdykite augimą

Kol vyksta statybos, neleiskite sklypui apaugti didele žole. Nupjaukite ją bent porą kartų per vasarą, jei po sklypą nebereikia vaikščioti - nupurkškite žolę glifosatais. Didelių žolių šaknys yra pusę metų ar metus, o kol jos bus žemėje - po kultivavimo viską reikės švariai išgrėbti. Jei velėna stora (15-20 cm) viską reikia nukasti, išvežti ir atsivežti naujų žemių (nebent norite luktelėti pusmetį, kol sukultivuotos šaknys supus). Paskaičiuokite, kiek kainuos nepasirūpinimas piktžolėmis ankstyvoje stadijoje.


Už šiuos vaizdus teks primokėti papildomai

Taupykite ten, kur reikia

Taupymą ir taupumą galima priskirti prie tipiškų lietuvių bruožų. Ir čia tikrai nėra nieko blogo. Anaiptol - pažiūrėjus, kaip pasaulyje žmonės sugeba netaupyti ir bereikalingai eikvoti - pradedi tuo didžiuotis. Blogai yra taupymas ne ten, kur reikia. Suprasti visur taupančius NT projektų vystytojus dar įmanoma - neišleisi, liks tau. Tačiau sudėtinga suprasti žmones, kurie tvarkosi savo namų aplinką, planuoja gyventi joje ne vienerius metus ir beatodairiškai taupo visur, galvodami, kad rezultatas bus kokybiškas.
Paprasta ir pagrindinė taisyklė - pasidarykite kukliau ir paprasčiau, bet kokybiškai. Jei matote, kad projektas jums per brangus - pakeiskite jį, įgyvendinkite etapais, pataupykite ar sugalvokite kitokią išeitį, bet netaupykite kokybiškoms medžiagoms ir darbams. Kas iš to, jei pasisodinsite didesnes tujas, bet su praplikusia laja, įsirengsite laistymo sistemą su purkštukais ir jungtimis, kurie atlaiko dvi žiemas arba nusipirksite pasenusių nedaigių sėklų už pusę kainos? Panašiai kaip pigiai pirkti automobilį, kuris buvo paskandintas - gražus, naujas ir kaimynai pavydžiai žiūri. Tik jūs niekam nematant dažnai keikiatės leisdami pinigus jo remontui.
Taigi, pagrindinės sritys, kur taupyti nederėtų:
augalinis gruntas - vejai reikia ne 2-5 cm, bet bent jau 10-15 cm;
vejos sėklos - kainų skirtumas mažas, augimo ir išvaizdos - didelis;
augalai - maži, bet taisyklingos formos medžiai užaugs, dideli ir kreivi - vargu ar išsitiesins;
egzotikos priežiūra - paskutinis kiek nustebinęs dalykas - Lietuvoje auginamos palmės. Lauke. Jei norite neįprastų egzotiškų rūšių ir brangių medžių - pasiruoškite arba su jais "žaisti" arba mokėti profesionaliems sodininkams už jų priežiūrą. Kitu atveju - neverta investuoti. Planas "pažiūriu, kai atsimenu" šiuo atveju netinka. Žuvus augalui už kelis tūkstančius litų bus ne laikas mąstyti ką reikėjo daryti;
mulčias - užmulčiuosite 7-10 cm storio sluoksniu - išleisite 30-40% daugiau, bet tikslas bus pasiektas, užmulčiuosite 2-4 cm storiu - piktžolės suvešės kiaurai ir turėsite užsiėmimo kol viską nukasite ir išmesite;
laistymo sistema - arba gerai arba nedaryti. Dėl sutaupytų 1-2 purkštukų vienam arui, esant stipresniam vėjui, o kai kada ir be jo, persiliejimas kraštuose bus prastas ir veja džius. Sistema neteks pagrindinės funkcijos - automatinio VISO ploto laistymo. Pigūs lūžtantys purkštukai ir nepatvarios jungtys taip pat gali būti priskirti prie pinigų išmetimo;
darbai - pakanka prisiminti visiems žinomas lietuvių patarles apie šykščius mokėtojus ir pigios mėsos pirkėjus. Su apželdinimu panašiai - 4 Lt/m2 ir pigios sėklos + išjungtas telefonas baigus (arba ne) darbus arba 8 Lt/m2 ir kokybiškos sėklos, tinkamos sudėties trąšos ir priežiūra du mėnesius po sėjos - pjovimas, purškimas, tręšimas, atsėjimai. Jūsų teisė rinktis. Žinoma, nėra taisyklių be išimčių. Ir atminkite, kad juridinio asmens statusas dar negarantuoja darbų kokybės. Ypač Lietuvoje. Visur dirba tiesiog žmonės, atliekantys darbą. Vieni jį myli labiau, kiti mažiau.

Galima būtų išvardinti dar daug sričių, kur taupyti nevertėtų, bet tai galima suprasti ir pačiam. Juk aplinką tvarkaisi sau ir ji turi teikti malonumą būnant joje, tvarkant ir puoselėjant ją. Kokybiškos priemonės, medžiagos ir darbai atsiperka su kaupu. Nekokybiški taip pat.


Augalinio grunto sluoksnio storis, "dovanos" žemėje ir rezultatai

Praktiniai patarimai

Pabaigai norėtume pasidalinti kelias konkrečiais praktiškais patarimais, kad darbai būtų lengvesni, kainuotų mažiau, o rezultatas būtų geresnis.

Laikykitės darbų eigos. Namo nepradedate statyti nuo stogo - nedarykite to ir su aplinka. Laikykitės preliminarios darbų eilės: pastatų statybos ir lauko apdaila (vidus nesvarbu) -> inžineriniai tinklai (jei neįvesta - vandentiekis, kanalizacija, drenažas ir kt.) -> tvora -> trinkelės -> sodo architektūra (statiniai, baseinai, fontanai ir kt.) -> laistymo sistema -> augalai, gėlynai -> veja. Ne kartą yra tekę tvarkyti veją po statybos darbų. Nesvarbu, kad sakoma "mes pasaugosim". Jei tveriate tvorą ar darote takelį vis tiek turėsite vaikščioti iš visų pusių, susinešti/susivežti medžiagas ir visko neprisaugosite arba dirbti bus nepatogu. Geriau šiek tiek luktelėti su aplinkos darbais ir pradėti arba bent užbaigti kai visa kita baigta.
Kartą teko stebėti, kaip buvo daromi pamatai ką tik pasėtoje vejoje (sklypo kampe, "mes pasaugosim" atvejis). Finalas - pragręžtas kanalizacijos vamzdis iš namo (projektas ir realybė pasirodė skirtingi). Jam sutvarkyti iškasta ~2x2x2m duobė. Bekasant nutrauktas laistymo sistemos vamzdis ir išverstas šulinys. Vėl kastos duobės. Užvertus duobes šalia jų buvusią veją teko daryti iš naujo. Gerai, kad tą kartą mes buvome tik stebėtojai :)

Jei sklypas labai nelygus ar reikia atvežti daug grunto, pageidautina, kad būtų paliktas įvažiavimas technikai (mini buldozeriams, sunkvežimiams juodžemiui atvežti ar išvežti statybiniam laužui).
Įsivaizduokite situacija, kai vejai įrengti sklype reikia bent 6 didelių sunkvežimių (~70 m3) juodžemio, o vienintelis būdas patekti į vidų - maždaug vieno metro pločio varteliai. Papildomi sunkumai - papildomos išlaidos.
Jei nesimato kiek grunto reikia - neprisivežkite jo per daug. Geriau kelias mašinas atsivežti vėliau ir blogiausiu atveju išvežioti rankomis, nei išvežti. Perkant žemę sumokami pinigai, išvežamą žemę reikės kažkur padėti - geriausiu atveju pigiai parduosite kaimynui, blogiausiu - dar sumokėsite už išvežimą. Dvigubas nuostolis. O pats blogiausias dalykas - jei "primetėte iš akies" aukščius, kol dar nebuvo tvoros, supylėte 10 cm derlingos žemės sluoksnį ant prasto grunto, o vėliau pastačius tvorą pasimatė, kad žemių 7-8 cm per daug, spėkite, kas pasirodys jei tą sluoksnį nuimsite ir kiek augalinio grunto liks vejai augti.

Jei įmanoma, išsiaiškinkite iš kur atvežamas perkamas augalinis gruntas. Ir aklai netikėkite, ką sako pardavėjai. Dauguma jų tikriausiai nemeluoja, bet likusioji nesąžininga dalis gali pridaryti daug problemų. Dažniausiai vadinamasis juodžemis nustumdomas ir parduodamas iš didžiųjų statybviečių, kur susidaro jo perteklius. Kita dalis kasama karjeruose ar kasant tvenkinius. Bet būna ir įdomesnių vietų - pelkės, nuotekų dumblas, vidurinioji autostrados juosta. Dabar automobiliai važinėja bešviniu benzinu , o atlikti tyrimai rodo, kad pakelėje augintos daržovės dažniausiai neviršija užterštumo normų. Vis dėl to, vien dėl dirvožemyje susikaupusios ant kelio barstomos druskos ar kitokios taršos, dėl vandens išplautų maistingųjų medžiagų, rūgštingumo ar prastos granuliometrinės sudėties su veja ir augalais galite turėti bėdos ne vieneriems metams. Ir jokios trąšos ar kasdieninis laistymas nepadės. 
Dar viena klaida - juoda dirvožemio spalva arba pūvančios velėnos kvapas (kaip kai kurie žmonės galvoja - mėšlo) anaiptol nereiškia, kad dirvožemis derlingas ar neužterštas. Tai gali parodyti tik agrocheminiai tyrimai ir tai ne visada tiksliai, kadangi žemė būna nustumdyta ir netolygiai permaišyta.

Atlikdami apželdinimo darbus galvokite apie ateitį. Jei šiandien galvojate, kad niekada nemontuosite laistymo ar apšvietimo sistemų - po metų ar kelių galite galvoti kitaip. Iš anksto pasirūpinkite ne plonesne nei 32mm vandentiekio vamzdžio atšaka lauke (galite tiesiog palikti ją žemėje, pažymėję vietą), 220V elektros kabelio atšaka su pastovia įtampa t.y. neišsijungiančia su apšvietimu garaže ar pan., apgalvokite vietą, kur lauke galėtumėte pakabinti laistymo sistemos valdymo programatorių ar apšvietimo valdiklį su foto rele. Šie darbai kainuoja centus ir dalelę laiko, palyginti su sienų gręžimu, santechnikos pertvarkymu viduje, elektros kabelių jungimu ir vedžiojimu, atkasinėjimu, vamzdžių ieškojimu, trinkelių ardymu ir sudėjimu bei kitomis problemomis, kai apie tai būna iš anksto nepagalvota.

Jei jūsų kiemą namas su trinkelėmis dalija į dvi dalis arba turite uždarų trinkelėmis apribotų želdinamų zonų (žr. schemą) dedami trinkeles paklokite po jomis DN110 kanalizacijos vamzdį arba gofruotą vamzdį kabeliams (didesnio diametro). Prireikus pravesti vamzdį laistymui ar kabelius apšvietimui nereiktų ardyti trinkelių arba apeidinėti namo. Sutaupytumėte ne tik medžiagų, bet taip pat išvengtumėte slėgio ar įtampos nuostolių dėl atstumo.

Klodami trinkeles padėkite vamzdį kabeliams ar kitiems vamzdžiams pravesti

Jei norite gražios vejos pietų pusėje, naudokite plastikinius ekobortus trinkelėms, ar bent jau paprašykite, kad trinkelių klojėjai nepersistengtų betonuodami. Jei kraštinė trinkelių eilė pribetonuojama labai aukštai, žemėms ir vejos šaknims lieka 1-2 cm žemės sluoksnis, kuris saulėkaitoje labai greita perdžiūva ir žolė ten neauga. Per keletą metų žolė, išleidusi šaknis toliau nuo trinkelių, dažniausiai užlipa ir ant betono, tad tarpas užsitraukia, bet dažnu atveju, pietinėje pusėje vidurvasary būna ruda juosta palei trinkeles. Negelbsti net laistymo sistemos.


 Plono žemių sluoksnio ant betono sukeliamos problemos saulėkaitoje

Ekobortai ir jų panaudojimas

Kiekvienas sklypas ir situacija yra unikalūs. Visais patarimais negalima vadovautis aklai, bet atsižvelgti derėtų. Pagrindinė taisyklė: jei nesuprantate, nežinote ar abejojate - klauskite. Geriau tų, kurie tikrai supranta. Kaimynas ar pašnekovas interneto forume ne visada gali tikrai toks būti. Konsultacijos kainuoja nedaug palyginti su išlaidomis, kurių galite turėti padarę ką nors netinkamai. Jei norite sutaupyti, geriau taupykite dirbdami tinkamai, negu dirbdami bereikalingai ar neteisingai. Juk svarbiausia - pasiekti tikslą - turėti aplinką, apie kurią svajojote, kurią malonu prižiūrėti ir tiesiog džiaugtis būnant joje.


Bandymas naikinti piktžoles netinkamai parinktais herbicidais

Nepavykęs tręšimo bandymas
 

 

Pasidalinkite

Submit to FacebookSubmit to Google+Submit to TwitterSubmit to LinkedIn