ab bc cd

Jūsų norai, mūsų - sprendimai.

Kokybiška vejapjovė - graži veja
Įrengti veją - ilgas ir sunkus darbas. Dar didesnis darbas - ją prižiūrėti. Nuo to priklausys ar veja žaliuos, ar merdės. Didžiąją sėkmingos priežiūros dalį sudaro tinkamas žolės pjovimas, o tai užtikrinti turėtų gerai pasirinkta vejapjovė.
Svarbiausia nuspręsti kokios vejapjovės Jums reikia - benzininės ar elektrinės. Nekalbėsime apie rankines (cilindrines) vejapjoves, kadangi jų daugelio konstrukcija panaši, tačiau jos mažiau populiarios, kadangi neturi variklio (mechaninės), arba pakankamai brangios (benzininės). Beje, norint, kad veja atrodyyų tikrai nepriekaištingai, reikėtų naudoti būtent cilindrines vejapjoves, kadangi jos nenumuša žolės, kaip paprastos vejapjovės, bet ją lygiau nukerpa, todėl nepagelsta (ar žymiai mažiau pagelsta) žolės viršūnės.
Dažniausiai, naujakuriai įsigija elektrinę vejapjovę, manydami, kad jos pakaks prižiūrėti nedideliam plotui. Vejapjovės našumo pakanka, tačiau praėjus mėnesiui ar dviems, paprastai pavargstama "kariauti" su elektros kabeliu, kuriuo maitinama vejapjovė - jis pastoviai nukenčia nuo aštraus peilio arba nesuteikia pakankamai judėjimo laisvės, nepatogu dirbti. Dėl šių priežasčių, o kartais dar ir dėl nepakankamo variklio galingumo elektrinis prietaisas pakeičiamas į benzininę mašiną.
Pažvelkime nuodugniau į populiariausią, benzininę, žolės pjovimo techniką. Minimali benzininių vejapjovių variklių galia dažniausiai siekia 4,0 AG (patogesniam darbui rekomenduojama nuo 5 AG), elektros variklių - 0,9 - 2 kW (1,3 - 2,6 AG). Didesnė variklio galia garantuoja stabilius maksimalius sūkius darbo metu, todėl veja kokybiškiau nupjaunama, ypač pjaunant aukštesnę, drėgną (nerekomenduojama) ar labai vešlią žolę. Be to, siekiant gerų rezultatų, nederėtų žavėtis dideliu darbiniu (pjovimo) pločiu, tai taip pat turi tiesioginės įtakos vejos kokybei (žolės nupjovimo tolygumui). Vejapjovės trumpesniu peiliu pjauna žymiai efektyviau, kadangi variklis mažiau apkraunamas, žolė efektyviau pakeliama. Trumpesnis peilis sukelia mažesnes vibracijas, tolygiau apkraunamas variklis esant aukštesnei žolei.
Daugelio aukštos kokybės vejapjovių peiliai (įskaitant vejos traktorius) gale turi "sparnelį" (pakeltą aukštyn galinę peilio dalį, kuris juda specialiame korpuso kanale. Sparneliai su kanalo sienelėmis sudaro uždarą ertmę, kurioje, sukantis peiliui, ventiliatoriaus efektu sukuriamas oro srautas, gabenantis nupjautą žolę į rinktuvą. Šis principas (cikloninis) yra patentuotas, dėl jo rinktuvas yra pripildomas sluoksniais, ne kauburio forma ir maksimaliai išnaudojamas jo tūris. Didelis šio efekto pranašumas dar ir tas, kad vejapjove galima surinkti nukritusius lapus, taigi ji veikia kaip lapų siurblys.
Cikloninis principas turi didelę reikšmę vejos lygumui. Prieš nupjaunant žolę, jos stiebeliai pašiaušiami, t.y. ištiesinami, todėl visi nupjaunami vienodu aukščiu.

Vejapjovės peilis

Peilis su "sparneliu"


Mulčiavimui skirtas specialus rinkinys, atitinkantis atskirą vejapjovės modifikaciją ir sudarytas iš dangtelio žolės išmetimo kanalui į rinktuvą uždaryti bei daugiaašmenio peilio, dar labiau susmulkinančio žolę. Mulčiavimo atveju nereikia surinkinėti žolės, ji įterpiama į veją labai susmulkinta, tuo pačiu patręšdama veją bei papildydama ją drėgme. Tačiau mulčiavimas yra efektingas tada, kai nupjaunama tik 2 – 3 cm žolės. Mulčiuojant auktesnę žolę, gaunamas didesnis kiekis žolės masės, kuri limpa prie vejapjovës korpuso vidaus, krinta ant vejos. Po šia mase veja geltonuoja. Taip pat, mulčiuojant greičiau susidaro veltinis, kurį reikia šukuoti. Norint teisingai mulčiuoti, būtina sekti numatomos pjauti žolės aukštį, t. y. pjauti veją žymiai dažniau (be to, ji turi būti sausa). Tuomet mulčiavimas bus efektyvus. Priešingu atveju, veja gali atrodyti prastai.

Mulčiavimo peilis

Mulčiavimo peiliai (susmulkinantis žolę)


Patariama rinktis vejapjoves su plastikiniu žolės rinktuvu,dėl paprastesnės jo priežiūros. Rinktuvą nuėmus, galima pjauti žolę išmetant ant vejos (kai kurios vejapjovės turi išmetimo angą korpuso šone). Dažnai rinktuvas turi specialų dangtelį, kuris užsidaro, kai maksimaliai prisipildo žolės (priklauso nuo vejapjovės modelio). Kitas pranašumas, kad tokį rinktuvą galima lengvai išplauti.
Prekiaujantieji sodo technika pastebi, kad vis daugiau renkamasi vejapjovių, kurių korpusas gaminamas iš specialaus armuoto plastiko, nebijančio deformacijų, smūgių, nejautraus ultravioletiniams spinduliams ir, aišku, korozijai. Paprastai šiuolaikinių, geros kokybės įrenginių variklis yra tvirtinamas ant specialių įvorių, sumažinančių vibracijos poveikį dirbančiajam bei vejapjovės korpusui. Tokiose vejapjovėse dažnai būna įmontuota speciali įvorė, apsauganti variklio alkūninio veleno ašį nuo deformacijos pataikius į kliūtį. Trapaus metalo įvorė šiuo atveju lūžta, brangios variklio detalės lieka nepažeistos. Įvorė vėl pakeičiama minimaliomis išlaidomis. Atsitikus tokiai nelaimei be meistro pagalbos tikriausiai nelabai išsiversite, tačiau nuostoliai bus žymiai mažesni nei pažeidus alkūninį veleną.

Apsauginė vejapjovės įvorė

Apsauginė įvorė

Robotai vejapjovės
Palyginus neseniai (apie 1995 m.) atsirado naujovė vejos priežiūros srityje - vejapjovės - robotai. Tai nedideli robotukai, savarankiškai važinėjantys po pažymėtą teritoriją (specialiai aptvertame plote) ir nuolatos pjaunantys veją. Šis žmogaus draugas gali dirbti ir saulei šviečiant, ir lietui lijant, pats atvažiuoja pasikrauti. Kadangi žolei neleidžiama užaugti didelei, veja visąlaik atrodo gražiai, gerai krūmijasi ir yra tanki.
Vejapjovės apačioje yra vienas arba trys(dažniausiai) nedideli peiliukai, kurie sukasi naudodami pakraunamų akumuliatorių energiją. Įrenginys dirba tyliai, neteršia aplinkos, suvartoja nedaug elektros energijos ir reikalauja nedaug priežiūros. Taip pat sugeba važinėti pakankamai stačiais šlaitais.
Plačiau robotai - vejapjovės pradėjo plisti 2004 m., pasirodžius Husqvarna Automower antrajai kartai. Lyginant su pirmtaku, šis robotas galėjo susirasti pakrovimo įrenginį ne tik laidų, bet ir radijo bangų pagalba, turėjo galingesnius ratų variklius bei šiurkštesnį ratų paviršių, todėl geriau išsilaikydavo šlaituose ir nelygiose vietose. Taip pat LCD ekranas, lengvesnis progamavimas bei įrenginio viršuje esantis peilių aukščio reguliavimas palengvino valdymą ir priežiūrą. Kaip skelbia Husqvarna kompanija, 2009 m. rugpjūčio mėnesį, parduotų vejapjovių - robotų (visų modelių nuo gamybos pradžios 1995 m.) skaičius perkopė 100 tūkst. Šio gamintojo robotai buvo ir yra perkamiausi pasaulyje. Verta paminėti, jog nauji robotų modeliai turi vieną ar keletą apsaugos nuo vagystės sistemų (PIN kodas, signalizacija), gali būti maitinami akumuliatorių ir saulės energijos pagalba (hibridiniai modeliai), gali prižiūrėti iki 60 arų plotą, įveikti iki 35% statumo šlaitus, ultragarsinių jutiklių pagalba išvengti didesnių kliūčių bei užstrigus atsiųsti SMS žinutę.
Be Husqvarna (Švedija), vejapjoves - robotus gamina jos vienas pagrindinių konkurentų Europoje STIHL dukterinė kompanija Viking GmbH (Austrija), taip pat Friendly Robotics (JAV), Kyodo America Industries Co (JAV), Belrobotics S.A. (Belgija), VIKING GmbH (Austrija) ir gana nemažai Pietryčių Azijos elektronikos gamintojų. Šiuo metu robotai - vejapjovės dar nėra pakankamai dažni tiek mūsų šalyje, tiek pasaulyje. Tai tikriausiai nulemia jų nemaža kaina (nuo maždaug 800 $ JAV, ir 5000 Lt Lietuvoje), tačiau laikui bėgant šis robotukas tikriausiai atsiras daugelyje namų ir palengvins aplinkos priežiūrą, kadangi jis sutaupo daug laiko, yra draugiškas aplinkai ir neleidžia žolei per daug užaugti.


Įvairių gamintojų robotai vejapjovės


Husqvarna Automower

 


Viking iMow

Inovacijos

Originalios idėjos bei naujausios technologijos neaplenkia ir aplinkos priežiūros technikos gamintojų bei dizainerių. 2009 metais kompanija Husqvarna pristatė koncepcinį sodo traktoriuko - vejapjovės modelį - Husqvarna Panthera Leo™. Tai analogų pasaulyje kol kas neturintis projektas, kuriame korpusas būtų gaminamas iš perdirbto pluošto, naudojama pakraunamų akumuliatorių energija ("nulinė emisija"), o valdymą palengvintų jutikliai, pastebintys kliūtis ir LCD ekranas su informacija apie pjovimo aukštį, pjovimo agregato plotį, greitį, įspėjimais apie įkalnę ar nuokalnę. Traktoriukas iš viso turėtų 5 elektros variklius, galėtų apsisukti vietoje (Zero-turn technologija). Spėjama, kad serijinė gamyba galėtų būti pradėta neanksčiau nei 2014 metais.


Husqvarna Pathera Leo
 

Dar vienas nemažiau įdomus konceptinis modelis - Yuli Sung projektas "Muwi". Tai automatinė elektrinė vejapjovė surenkanti nupjautą žolę ir supresuojanti ją į rutulio ar disko formos gniužulus, kurie vėliau gali būti panaudojami kompostui arba...kaip priemonė žaisti ar sėdėti.

Išskirtiniu dizainu pasižymi ir Ansley Jones suprojektuota Victa Amore elektrinė vejapjovė. 

Na ir galiausiai - kas gali būti įdomiau, už pasivažinėjimą sode F1... 

Žoliapjovės

Pradėjusieji tvarkyti aplinką ir besižvalgantys, kokią techniką pirkti vejos priežiūrai, dažnai nustemba, kad vejapjovė ir žoliapjovė - ne tas pats. Žoliapjovėmis vadinami benzininiai ir elektriniai "dalgiai" (dar vadinami "trimeriais", nuo angliško žodžio "trim", reiškiančio "kirpti, pjauti"), kuriuos galima diržais kabinti ant pečių. Jie daugiau skirti aukštai žolei bei krūmams pjauti. Vejos priežiūrai - sklypo pakraščiams, aplink augalus ar kitus objektus augančiai žolei skirtos žoliapjovės (trimeriai) turi pjovimo lyną. Plastikinis lynas pasibaigus lengvai pakeičiamas nauju. Keičiant galvutę galima pjauti ir metaliniais peiliais. Ant profesionalams skirtų žoliapjovių galima uždėti ir diską medeliams bei krūmams pjauti.

Žolės pjovimo diskas Žolės pjovimo diskas Krūmų pjovimo diskasKrūmų pjovimo diskas  Žoliapjovių pjovimo diskelių pavyzdžiai

Pasidalinkite

Submit to FacebookSubmit to Google+Submit to TwitterSubmit to LinkedIn